Крути – 1918: жертовність в ім’я Батьківщини

Середа, 29 січня 2014, 18:27
Друк

2061_1Сьогодні міська бібліотека для дітей запросила своїх читачів – старшокласників на перегляд літератури біля виставки – реквієму на тему «Крути – 1918: жертовність в ім’я Батьківщини».

Підлітки дізналися про бій, що відбувся на залізничній станції Крути 29 січня 1918 року між більшовицькими військами Михайла Муравйова та об’єднаними військами юнкерів 1-ї Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького та першої сотні новоствореного Студентського куреня під єдиним командуванням Аверкія Гончаренка під час наступу на Київ військ Муравйова. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді. Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені.

На початку 2012 року на місці дерев’яного хреста на Аскольдовій могилі було встановлено справжній пам’ятник крутянцям: виготовлений із дорогого каменя «козацький хрест», у центрі якого висічений тризуб. Під хрестом написана промовиста і символічна цитата із святого Євангелія – «Найбільша любов – життя покласти за друзів». Показово, що пам’ятник встановили звичайні громадяни.

Під час перегляду виставки зверталася увага на особливості битви під Крутами, які виділили її з-поміж інших військових конфліктів того часу та звернули увагу громадськості на неї: участь у битві студентів, які не мали попереднього військового досвіду (116 бійців Студентської сотні); величезна чисельна перевага більшовицького війська (500-600 воїнів під командуванням А. Гончаренка і до 6 тисяч воїнів під командуванням М. Муравйова); великі втрати української сторони, а також те, що війська Муравйова все-таки вдалось затримати і виграти час для підписання Брестської угоди.

Крути – велика трагедія нашого народу і велика перемога…Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну.

Цього ж дня було проведено веб–мандрівку сторінками періодичних видань на тему: «Спом”яни їх, не забудь».

Завідуюча міською бібліотекою для дітей Шклярук А.Ф.