Шепетівська міська рада

старий сайт

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта
Home Відділ культури Новини відділу На світанку нової української літератури

На світанку нової української літератури

01        И эта чудесная дева – не тайна:
        Я высказать душу готов:
        Красавица эта – родная Украйна!
        Ей все – моя песнь и любов!
        Є. Гребінка

   2 лютого 2012 року виповнюється 200 років від дня народження  Євгена Павловича Гребінки. В історії української літератури серед попередників Т. Г. Шевченка йому належить помітне місце. Майже два десятиліття Є. Гребінка брав участь у українському і російському літературному процесі.

   Народився він  на хуторі Убіжище (тепер с. Мар’янівка на Полтавщині ) в родині дрібного поміщика. Тут проходило його дитинство, тут він пізнавав життя народу і багатющі скарби українського фольклору.

   Після закінчення гімназії (1831) юнак був зарахований офіцером у восьмий Малоросійський козачий полк, але незабаром вийшов у відставку. Провівши два роки на батьківському хуторі, він переїхав до Петербурга(1834), де й минула решта його недовгого життя, і час від часу  навідувався на Україну.
   У Петербурзі Є. Гребінка працював  чиновником у комісії духовних училищ, викладачем у військових учбових закладах.
   Втім, основне місце в житті Гребінки займала літературна діяльність.  Великою заслугою письменника було те, що він одним із перших звернув увагу на молодого Тараса Шевченка, узяв безпосередню участь в організації його викупу з кріпацтва, сприяв виданню першого «Кобзаря».
   Сам Є. Гребінка опублікував  понад 40 оповідань, повістей і романів. Та літературну славу йому принесли байки. Своїм корінням ці байки-приказки сягають глибин української народної творчості. Вони відзначаються яскравим національним колоритом, пройняті гострим гумором, лукавством, уїдливою іронією. Запозичивши з фольклору та у своїх попередників-байкарів образи персонажів-тварин, наділяючи їх рисами, узятими з народних казок, Гребінка у своїх байках «Ведмежий суд», «Рибалка», «Ячмінь» та інших відтворив погляди народу на різні суспільні явища.
   Крім байок, Є. Гребінка писав ліричні твори українською та російською мовами  («Човен», «Маруся»). Його поетична творчість пройнята щирою любов’ю до рідної України, захопленням її героїчної історією. Це поетизовані народні перекази про минуле рідного краю: «Нежин-озеро», «Богдан».Ліризм, щирість і пісенність більшості поезій забезпечили їм широку популярність. Окремі українські та російські вірші, покладені на музику, стали піснями і романсами («Черные очи», «Помню, я ещё молодушкой была»), які і досі прикрашають репертуар багатьох співаків.
   У своїх прозових творах Є. Гребінка часто звертався до історичної теми. Найвідоміший його роман – «Чайковський», у якому відображені події козацької доби. Звертаючись до народних легенд і пісень, родинних переказів, письменник зумів достовірно зобразити суворе життя козаків, їхні звичаї, одяг, зброю, кухню та хатнє начиння, створити колоритні образи запорожців.
  У 1848 обірвалося життя Євгена Павловича Гребінки. Його класичні байки, прозові твори, позначені щирим співчуттям і любов’ю до свого народу,  назавжди увійшли до скарбниці вітчизняної культури. 200-річчя від дня народження письменника згідно Постанові Верховної Ради  відзначається на державному рівні.
   У міській бібліотеці №1 відбулася літературна година «На світанку нової української літератури», присвячена 200-річчю від дня народження Є. П. Гребінки.
                                     

                                                 Зав. міською бібліотекою №1 Ковальська В.В.

 

     Споживчий ринок       

      mvs