Шепетівська міська рада

старий сайт

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта
Home Новини Захист прав споживача в судовому порядку

Захист прав споживача в судовому порядку

Судова діяльність по захисту прав споживачів, як і в інших випадках, порушується, як правило, за допомогою позову, у якому зацікавлена особа (позивач) викладає свої вимоги до порушника його цивільних прав (відповідачу). Позов може виконати роль засобу порушення судової діяльності лише в тому випадку, якщо він втілений у визначеній для нього законом формі - позовній заяві. Позовна заява, що направляється в суд, повинна бути подана в писемній формі і на її підставі порушується цивільна справа.
Позовна заява складається в довільній формі, однак, статтею 137 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України встановлені обов'язкові її реквізити:
- найменування суду, у який воно пред'являється;
- точне найменування позивача і відповідача, їх місця проживання або перебування, а також найменування представника позивача, якщо заява подається представником;
- зміст позовних вимог;
- викладення обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
- вказівка доказів, що підтверджують позов;
- вказівка ціни позову;
- підпис позивача або його представника з вказівкою часу подачі заяви.
Крім того, стаття 138 ЦПК України зобов'язує позивача подати заяву з копіями по числу відповідачів. Суддя має право, якщо він визнає необхідним, у залежності від складності і характеру справи зажадати в позивача копії всіх документів, що прилучаються до заяви, відповідно числу відповідачів. При недотриманні заявником вимог, викладених у статтях 137, 138 ЦПК України, суддя виносить визначення про залишення заяви без руху, про що сповіщає заявника і призначає йому термін для усунення недоліків заяви. Якщо заявник у встановлений термін усуне недоліки, заяву вважається поданим у день первісного пред'явлення його в суд.
В противному випадку заява вважається неподаною і повертається позивачу, про що суддя виносить мотивоване визначення (ст. 139 ЦПК України).
Необхідно відзначити, що споживачі звільняються від сплати державного збору по позовах, пов'язаних з порушенням їхніх прав (ст. 24 Закону України "Про захист прав споживачів"). Після того як позовна заява вже складена, заявнику варто визначитися з підсудністю своєї заяви. По позовах споживачів про захист своїх прав встановлена альтернативна підсудність. Споживачі за своїм вибором пред'являють позови в суд по місцю свого проживання або по місцезнаходженню відповідача, по місцю заподіяння збитку або по місцю виконання договору. Громадянин може вести свої справи в суді особисто або через своїх представників. Особиста участь у справі громадянина не позбавляє його права мати по цій справі представника (ст. 110 ЦПК України).
 

     Споживчий ринок       

      mvs