Шепетівська міська рада

старий сайт

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта
Home Новини Профілактика харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій під час проведення масових заходів»

Профілактика харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій під час проведення масових заходів»

25За даними Держпродспоживслужби України з початку 2016 року в Україні спостерігається погіршення епідемічної ситуації щодо захворюваності населення на гострі кишкові інфекції. Значно збільшилась кількість групових захворювань, у тому числі викликаних збудником сальмонельозу.

Станом на 21.07.2016р. в Україні зареєстровано 86 спалахів кишкових інфекційних захворювань, в наслідок яких постраждало 1815 осіб, з яких 864 дитини. За аналогічний період 2015 року було зареєстровано 51 спалах, внаслідок яких постраждало 923 особи, з них 470 дітей.

Спалахи реєструвались майже на всіх адміністративних територіях, за виключенням Донецької та Закарпатської областей.

З початку липня 2016 року було зареєстровано 16 спалахів, під час яких постраждало 213 осіб, у тому числі 48 дітей. Протиепідемічні заходи та лабораторні дослідження по даних спалахах ще тривають.

За місцем виникнення 36 спалахів (41,9%) зареєстровано в організованих дитячих колективах. Із закладами ресторанного господарювання та торгівлі пов'язано 27 спалахів (31,4%), з приватними домогосподарствами – 23 спалахи (26,7%).

На даний час, локалізовано та завершено проведення протиепідемічних заходів по 71 спалаху. За етіологічним фактором 36 спалахів (50,7%) викликано сальмонелами, 13 – ротавірусами (18,3%), 8 – вірусами гепатиту А (11,3%),  13 (18,3%) – іншими збудниками. В 1 випадку (1,4%) збудник не встановлено.

Основний фактор передачі – харчовий, у більшості випадків пов'язаний з продукцією птахівництва. Один спалах виник після вживання недоброякісної питної води серед мешканців м. Ізмаїл та Ізмаїльського району Одеської області, в результаті якого захворіло 776 осіб, у тому числі 449 дітей.

У Хмельницькій області в 2016 році (станом на 28.07.16.), зареєстровано 6 групових випадків інфекційних захворювань, в результаті яких постраждало 73 особи, у тому числі 29 дітей. Загалом, у 2015 році в області було зареєстровано 3 спалахи кишкових інфекцій (сальмонельоз) серед мешканців Городоцького, Кам'янець-Подільського та Старокостянтинівського районів, під час яких постраждало 33 особи, з яких 18 дітей.

У 2016 році спалахи реєструвались в Красилівському, Старокостянтинівському, Кам'янець-Подільському, Дунаєвецькому, Полонському  районах (у побуті), та у м.Кам'янець-Подільський – пов'язаний із дитячим дошкільним навчальним закладом.

1-ий - у січні, виник у м.Красилів серед паломників при Римо-Католицькому  храмі парафії Пресвятого Серця Ісуса. Постраждало 22 осіб, з яких 20 дітей. Діагноз - гострий гастроентероколіт викликаний St. аureus; причина спалаху - використання продовольчої сировини та готової продукції без документів, що засвідчують їх походження, безпечність та якість;  ймовірним джерелом є власник домогосподарства від корови якого доставлялось молоко для приготування страв (виділено St. аureus); обставини, що сприяли виникненню спалаху – недотримання санітарно-гігієнічного режиму у закладі, про що свідчить виділена умовно-патогенна мікрофлора з об'єктів довкілля харчоблоку (з 15 змивів 7 позитивних: 2 Enterobacter (ніж, масляничка), 5 – E.cоli (стіл робочий, шафа з посудом, виделка, розділова дошка); порушення технології приготування страв, умов зберігання готової продукції, недотримання правил особистої гігієни персоналом, відсутність умов для дотримання правил особистої гігієни паломниками.

2-ий – у травні, пов'язаний з дитячим навчальним закладом у м.Кам'янець-Подільський. Діагноз - ротавірусна інфекція, гастроентероколітична форма. Постраждало 5 дітей. Ймовірним джерелом інфекції є вихованка ДНЗ — носій ротавірусу; причина спалаху - несвоєчасне виявлення та ізоляція носія ротавірусу із групи; обставини, що сприяли виникненню спалаху - недотримання санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режимів, про що свідчать позитивні знахідки в змивах з об'єктів довкілля в групі ДНЗ: в 3-х виявлена Escherichia coli, в 2-х – klebsiella та 1-ому — Enterobacteriaceae.

3-тій – у травні  у побуті (Старокостянтинівський р-н). Постраждало 18 осіб у т.ч. 2 дітей до 17 років. Діагноз – сальмонельоз. Ймовірним джерелом збудника інфекції є свиня з власного господарства, з м'яса якої виготовляли страви  (з сирого м'яса виділено  S. enteritidis варіант jena); фактори передачі – м'ясні продукти (холодець, котлети, бендерики), в яких  виявлена S. enteritidis варіант jena. Сприяло реалізації харчового шляху –  використання харчової сировини та харчових продуктів без документів, що засвідчують їх безпечність та якість; порушення технологічних вимог при приготуванні страв, температурного режиму при їх зберіганні та умов їх зберігання, недотримання правил особистої гігієни.

З початку липня 2016 року в області зареєстровано 3 спалахи у Кам'янець-Подільському, Дунаєвецькому, Полонському  районах, санітарно-епідеміологічне розслідування по визначенню причин та умов, що призвели до виникнення даних спалахів ще не завершено.

В.о. начальника управління Держпродспоживслужби у Шепетівському районі Савіцький В.М.

ПАМ'ЯТКА по профілактиці харчових отруєньта гострих

кишкових інфекцій під час проведення масових заходів

Щороку в Україні та в нашій області реєструються непоодинокі випадки харчових отруєнь та захворювань людей на різні важкі за перебігом кишкові інфекції, такі як сальмонельоз, дизентерія, гастроентероколіт інші, пов'язані із вживанням небезпечних та неякісних харчових продуктів.

Найбільш загрозливими є захворювання людей під час проведення масових заходів (весілля,  дні народження, проводи в армію, хрестини, поминальні обіди тощо), коли від вживання неякісних страв, в коло захворілих потрапляє значна кількість дітей та дорослих.

За спостереженням, підйом кількості отруєнь та рівнів захворюваності відмічається  з настанням теплого періоду року, коли висока температура сприяє інтенсивному розмноженню збудників хвороб в навколишньому середовищі та потраплянню в організм людини через забруднені харчові продукти, воду тощо.

При цьому гігієнічна та професійна підготовка людей, які займаються приготуванням страв, їх власне здоров'я, наявність на об'єкті проточної води, достатньої кількості холодильного, технологічного обладнання, використання якісної сировини, дотримання  умов її зберігання, а також  зберігання готових продуктів та страв, мають величезне значення в попередженні можливого виникнення спалаху кишкових інфекцій.

Особливо важливо це враховувати під час проведення будь-яких масових заходів в домашніх умовах, де відсутня достатня кількість холодильників для належного зберігання, великої кількості сировини, продуктів, а також плит для приготування страв.  Додатковою загрозою є використання лабораторно неперевіреного тваринного м'яса та м'яса  птиці, курячих та качиних  яєць, які можуть бути отримані від хворих тварин, а також залучення до приготування страв та обслуговування  запрошених гігієнічно та професійно непідготовлених родичів, знайомих, сусідів, без медичних оглядів, особових медичних книжок, які самі можуть бути носіями та розповсюджувачами різноманітних кишкових  інфекцій.

Тому, замовникам проведення масових подій, з метою запобігання виникнення харчових отруєнь та кишкових інфекцій необхідно ретельно  підійти до організації їх проведення, при цьому зробити все можливе по вивченню та дотриманню наступних рекомендацій:

1.  Утриматись від масових святкувань та приготування страв в домашніх умовах, де відсутня необхідна кількість технологічного холодильного обладнання та професійно підготовлених кухарів.

2.  Проведення масових заходів проводити на об'єктах громадського харчування з достатньо кількістю посадочних місць, забезпечених виробничими приміщеннями, технологічним, холодильним устаткуванням, професійно підготовленими працівниками, миючими дезінфікуючими засобами.

3.  Не використовувати для приготування страв  сире м'ясо тварин, птиці, курячих та качиних яєць, сметани та страв, виготовлених в домашніх умовах, які не пройшли відповідних лабораторних досліджень на наявність збудників хвороб.

4.  Категорично відмовитись від допомоги в приготуванні страв та обслуговування запрошених та гостей, осіб без необхідної професійної підготовки, які не пройшли гігієнічного навчання, медичний огляд та не мають особових медичних книжок.

5.  Закупку сировини та продуктів для виготовлення страв, проводити в магазинах та на ринках при наявності на продукцію документів, що засвідчують їх безпечність та якість (висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, сертифікати відповідності, ветеринарні свідоцтва, якісні посвідчення).

6.  Утриматись від замовлення чи приготування м'ясних та рибних фаршированих страв, холодців, заливних, паштетів та інших страв, які заправлені майонезом чи сметаною, тортів та тістечок з кремом, особливо в теплий період року.

7.  Заборонити зберігання сировини, готової продукції, страв без дотримання необхідної температури та без наявності достатньої  кількості холодильного обладнання.

8.  Не допускати сумісне зберігання сировини (м'яса сирого, яєць, овочів) готової продукції та страв в одному холодильнику.

9.  Для миття сировини, приготування страв використовувати проточну питну воду гарантованої якості.

 

     Споживчий ринок       

      mvs