Актуальність проблем, пов'язаних з безпекою праці набуває все більшої державної ваги. Пріоритет життя і здоров'я працівника відносно результатів виробничої діяльності записаний як один із принципів державної політики у сфері охорони праці. У ст. 43 Конституції України та ст. 6 Закону України "Про охорону праці " закріплено право громадян на належні, безпечні і здорові умови праці та охорону праці під час виконання ними робіт.
Несприятливі умови праці на підприємствах міста і району в основному обумовлені старінням основних фондів, їх невідповідністю санітарно-гігієнічним нормам, невикористанням або відсутністю засобів індивідуального захисту. На деяких підприємствах приділяється недостатня увага за додержанням вимог чинного законодавства про охорону праці та технологічної дисципліни, скорочують кошти на фінансування охорони праці, використовують шкідливі речовини та технологічне обладнання без належної сертифікації та гігієнічної експертизи.
Так протягом 2017 року до відділення надійшло 12 повідомлень про нещасні випадки на виробництві в т.ч. один груповий, за результатами розслідування яких по 8 випадках складено акт форми Н-1. Як показує аналіз виробничого травматизму, основними причинами нещасних випадків є конструктивні недоліки, недосконалість, недостатня надійність засобів виробництва, допуск до робіт підвищеної небезпеки працівників, які не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці в установленому порядку, невиконання вимог інструкцій з охорони праці, невиконання посадових обов'язків, відсутність, або неякісне проведення медичного огляду, порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, порушення правил безпеки руху.
Аналіз причин зазначених нещасних випадків на виробництві підтверджує те, що всі вони сталися з причин, усунення яких не потребує значних економічних затрат. А причини криються в ослабленні трудової та технологічної дисципліни, елементарному ігноруванню вимог техніки безпеки як роботодавцями, так і самими робітниками, їх незадовільній підготовці з питань охорони праці, відсутності належного контролю за станом безпеки на робочих місцях.
Як доводить гіркий досвід, щоб уникнути трагедій і каліцтва людей, не потрібно значних матеріальних затрат, достатніми є вчасні заходи контролю з боку керівників підприємств та організацій за дотриманням працівниками вимог безпеки, належної підготовки працівників і роботодавців з питань охорони праці, приведенням у відповідність з вимогами нормативних актів організації виконання робіт.
Страховий експерт з охорони праці Божок Н.Л.
< Попередня | Наступна > |
---|