Шепетівська міська рада

старий сайт

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта
Home

«Впровадження інклюзивної освіти у Хмельницькій області»

e-mail Друк PDF

IMG_6054У Національній стратегії розвитку освіти України до 2021 року та Соціальних ініціативах Президента України Віктора Януковича «Діти – майбутнє України» зазначено, що здоров’я підростаючого покоління є однією з головних ознак благополуччя всього суспільства, основа життєспроможності держави, пріоритетним напрямком розвитку освіти. Саме тому, приєднавшись до основних міжнародних договорів у сфері прав людини Україна взяла на себе зобов’язання щодо дотримання загальнолюдських прав, зокрема формування нової філософії суспільства щодо позитивного ставлення до дітей з порушеннями психофізичного розвитку, забезпечення їх права на освіту.

Сьогодні, під керівництвом першого заступника голови облдержадміністрації Вадима Гаврішка відбулась відео селекторна нарада на тему «Впровадження інклюзивної освіти у Хмельницькій області». У районних студіях участь у вебінарі взяли заступники голів з гуманітарних питань райдержадміністрацій, міський (міст обласного значення) рад та начальники районних відділів освіти, молоді та спорту.

Розпочинаючи відео селекторну нараду Вадим Дмитрович зазначив, що у «Національній стратегії розвитку освіти в Україні на період до 2021 року» відведено розділ про роботу з дітьми з особливими освітніми потребами.

«Держава сприяє створенню дітям з порушеннями в психофізичному розвитку, в тому числі дітям-інвалідам, необхідних умов, можливостей, рівних з іншими громадянами для повноцінного життя», - наголосив Вадим Дмитрович.

За останніми інформаційно-аналітичними даними на території області проживає 218 942 дитини від народження до 18 років, з них 35 452 з порушеннями психофізичного розвитку, що становить 16 % від загальної кількості дітей ( по Україні - 11,4 %). Найбільша кількість дітей з порушеннями розвитку відносно загальної кількості дітей – у Хмельницькому районі (32,6%), у Білогірському районі (31,9%), у Славутському районі (21,5%), у Городоцькому районі (20,9%).

Поряд з тим, Вадим Дмитрович зазначив, що всього в області налічується 5 104 дитини з інвалідністю, що становить 2,3% від загальної кількості дітей та 14,4% від кількості дітей, які мають порушення в розвитку. 82,4% дітей з інвалідністю охоплено різними формами корекційної допомоги, з них, від загальної кількості дітей з інвалідністю – 98,5% дітей шкільного віку і 38% - дошкільного віку. З них: 2231 дитина з інвалідністю навчається в загальноосвітніх навчальних закладах, 536 – за індивідуальною формою навчання. Всього індивідуальною формою навчання охоплено 963 дитини (2,7% від загальної кількості дітей з порушеннями психофізичного розвитку), найбільше – в Старосинявському районі (21,3%), в Летичівському районі (10,9%), в Деражнянському районі (7,6%), в Кам’янець-Подільському районі (6,5%).

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 680 департаменту освіти і науки, молоді та спорту обласної державної адміністрації, управлінням, відділам освіти райдержадміністрацій, міських рад до 2015 року необхідно провести моніторинг результативності індивідуального навчання, дітей, в яких стан здоров’я покращився, які отримали відповідну корекційну допомогу (діти з важкими розладами мовлення, затримкою психічного розвитку, порушенням зору, слуху, опорно-рухового апарату), перевести на інклюзивну форму навчання, якщо є необхідніть і можливість – створити спецкласи. На сьогодні в області відкрито 1 спецклас для глухих дітей в м. Шепетівці.

Однією із форм навчання дітей з особливими освітніми потребами є визнана в багатьох країнах світу інклюзивна форма навчання, яка забезпечує право кожної дитини навчатися в загальноосвітньому закладі за місцем проживання із забезпеченням усіх необхідних для цього умов. Станом на 01.12.2013 р. інклюзивна форма навчання впроваджується в 16 районах та в 5 містах області. Організовано роботу 32 загальноосвітніх навчальних закладів з інклюзивним навчанням, де у 112 класах інклюзивною освітою охоплено 242 дитини з особливими освітніми потребами. В 16 дошкільних навчальних закладах запроваджується інклюзивне навчання, де у 41 групі навчається 140 дітей з особливими освітніми потребами. Всього 382 дитини охоплено інклюзивним навчанням.

Кращими у впровадженні інклюзивного навчання є управління освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради, чию модель впровадження інклюзивного навчання в дошкільних та шкільних закладах міста визнано однією з кращих в Україні. Також, слід відзначити організацію та високу ефективність роботи інклюзивних закладів ЗОШ №15, № 8 м.Хмельницького, Плесенської ЗОШ І- ІІІ ст. Шепетівського району.

Для забезпечення належного психологічного і соціального супроводу дітей з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання в системі освіти області проводиться систематична робота щодо розвитку мережі психологічної служби та забезпечення навчальних закладів посадами практичних психологів і соціальних педагогів.

Говорячи про здоров'я, необхідно думати за всіх дітей в тому числі і здорових. Саме тому, слід не забувати про відкриття ставок медичних працівників у навчальних закладах.

Далі, продовжуючи он-лайн спілкування з представниками районів, Вадим Дмитрович в режимі діалогу охарактеризував показники кожної території та вказав на ті недоліки, над якими ще потрібно наполегливо працювати. Зокрема, критичні зауваження отримав Білогірський район, у якого серед загальної чисельності дітей шкільного віку (4846 дітей), 1545 – це діти з порушеним психо – фізичним розвитком, в свою чергу серед яких 146 діти – інваліди. І поряд з тим, жодна дитина не охоплена інклюзивною формою навчання. Зважаючи на це, Вадим Гаврішко зауважив, що дані показники потрібно негайно покращувати, а контроль за тим, як проводиться робота на даній території, він залишає за собою.

І на завершення відео селектору, Вадим Дмитрович зазначив, що завданням педагогів, насамперед є навчити дітей з особливими освітніми потребами жити в суспільстві і відчувати себе його повноцінними членами.

Г.Сапожнік

Прес-служба Хмельницької ОДА

 

     Споживчий ринок       

      mvs