Шепетівська міська рада

старий сайт

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта
Home Міський ЦСССДМ Новини центру Комп’ютерна залежність

Комп’ютерна залежність

Медики розвинених країн б’ють на сполох. Молодь все більше часу проводить за комп’ютером, віддаючи перевагу віртуальному світу над реальним. У пресі часто з’являються повідомлення про «смерть за монітором». Західні психіатри навіть придумали спеціальний термін «інтернет – залежність», проте більшість українських психологів про це небезпечне захворювання і не чули.

Як розвивається захворювання? Завзятого компю’терника можна відрізнити одразу. Він замкнений в собі, не помічає або ігнорує зовнішні події, погано адаптується до реального життя. Навіть краса природи – і та сприймається з меншим захопленням, оскільки можливості комп’ютерної графіки безмежні, і на екрані монітора з’являються чудові, фантастично прекрасні, але неіснуючі насправді пейзажі. Потяг до комп’ютерних ігор – із подорожами до неймовірних світів усе більше занурює у віртуальність. Цей стан вже й називається інтернет – залежністю.

На першій стадії це більш – менш легкий розлад. Через захоплення «новою іграшкою», людина перестає займатися усім іншим. Поступово людина віддаляється від родичів і друзів, залишаючи пріоритет за «усесвітньою павутиною». Як правило, користувач приховує від рідних (або співробітників в офісі), скільки часу він проводить на сайтах. На другій стадії симптоми наростають як сніжний ком. Якщо людину силою відлучити від мережі, вона переживатиме почуття, схожі на муки наркомана. Якому не дали чергову дозу. У користувача порушується увага, знижується працездатність, з’являються нав’язливі думки, безсоння аж до повного відмовлення від сну, різко зростає потяг до стимуляторів – кави, сигарет, спиртних напоїв, наркотиків. Тому можна вважати, що в деяких випадках наркотична залежність є наслідком захоплення спілкуванням у мережі. До психічних розладів додаються головний біль, перепади тиску, та ін. Третя стадія - соціальна дезадаптація. Користувач вже не одержуючи задоволення від спілкування через Інтернет все – таки постійно «висить» на сайтах. Стан депресії призводить до серйозних конфліктів на роботі і в сім`ї. Сильні, вольові особи ще можуть спробувати перемкнути свою увагу на щось інше, наприклад, закохатися, найти іншу роботу. Слабкішим нічого не залишається, окрім як звернутися по допомогу до фахівців.

Інтернет – залежними на сьогодні є близько 10% користувачів. Залежність буває 5 видів.

  1. Комп’ютерна залежність – гра в комп’ютерні «іграшки» типу Doom, Quake, Unreal, Star Craft.
  2. Потяг до віртуальних знайомств – відсутність друзів в інтернет мережі.
  3. Нав’язлива потреба в інтернет – мережі – гра в азартні онлайн – ігри, постійна відвідуваність аукціонів, здійснення покупок через інтернет.
  4. Інформаційне перенавантаження – нескінченні подорожі мережею, пошук інформації, бажання відкрити щось нове.
  5. Кіберсексуальна залежність - невизначений потяг до відвідування порносайтів і заняття кіберсексом.

Статистика розподіляє мережеві послуги за частотою інтернет – залежності таким чином: чати – 37%, ігри – 28%, телеконференції по мережі 15%, електрона пошта – 13%, сайт всесвітньої павутини – 7 %, інші мережеві протоколи (ftp, gopher та ін.) – 2%. В результаті дослідження психологів виявилося, що на можливість отримати віртуальну хворобу дуже впливає реальне життя людини – те в якому середовищі вона знаходиться, як комунікує з оточуючими, сім’єю, друзями, чи спостерігається в неї ознаки депресії. Так 25% опитаних отримали залежність протягом 6 місяців після початку роботи в інтернеті, 58% - протягом 12 місяців, 17% - після року користування веб – мережею. Інтернет – залежні, як правило схильні до залежності в інших сферах. Тобто сьогодні людина просиджує годину у віртуальній мережі, завтра в неї з’явиться залежність від віртуального партнера, згодом – така людина може стати наркоманом чи алкоголіком.

За результатами дослідження психологів вдалося виявити що середній вік інтернет - залежного 23 роки. Серед респондентів виявилося – 374 чоловіка та 196 жінок. 49% респондентів мають вищу освіту, 20% - середньо спеціалізовану, 15% - незакінчену вищу.

Не хочеш стати інтернет – залежним, пам’ятай:

  1. Не можна грати під час депресії, при серйозних змінах у житті.
  2. Не варто грати,коли гостро відчуваєш самотність. Гравці погані співрозмовники.
     Набагато зменшують ризик пристрасті до гри цікаве життя, знання, розуміння того, що алкоголь, наркотики та ігрова залежність – це все один ланцюжок, кінцевий пункт якого – повна самоліквідація особистості.
 

     Споживчий ринок       

      mvs